Žilina-Rosina
9.VIII.2006

Kostol sv. Kataríny
English.

Dispozícia:

Ďalšie obrázky dodám neskôr.

Plánuje sa generálna oprava na jar roku 2007. Mol by byť hotový na jeseň 2007. Organ sa rozoberie a zreštauruje v dielňach p. Mariána Mušku. (zdroj miestný kňaz Rašovec). Aeolina v II manuáli sa bude meniť na nejaký 2´ barokový register.

Organ je vo veľmi zlom stave. Mal byť vyhodený a nahradený novým píšťalovým. Organológ p. Mayer povedal, že organ je stratený organ  z Prievidze. (podrobnosti ešte zistím u p. Mušku). Ako začínajúci organista som tam hral ako 18ročný, už vtedy bol vo veľmi zlom stave, pýtal si opravu.

Organ bol dovezený z farského kostola. Zbierku na organ urobil vtedajší organista Michalko, keď lakomý kňaz nevedel dať na nový organ. Počas asi mesačnej neprítomnosti farára vyhlásil zbierku. Miestny ľudia mali radi organistu a tak dali toľko koľko potreboval. Bola to náhoda, že sa vtedy menil organ vo farskom kostole v Žiline. Majstri, ktorí stavali nový organ v Žiline ten organ rozobrali a potom ho zreparovali priamo v Rosine. Inak by bol vyhodený. Michalko bol vlastne donútený, pretože ten na ktorom hrával nebol dosť vhodný. Pri ťahaní mechu bolo počuť viac mech než samotný organ. Organistovy zostali ešte nejaké peniaze a tak si dal zaviesť elektrické svetlo na chorus aby videl dobre na noty. Lakomý farár bol veľmi prekvapený ako si to dokázal zorganisovať. Keď videl, že organistasi svieti žiarovkou na choruse potom aj on dal zaviesť elektrinu do kostola.

Zdroj: Pavol Holeša, rozprával mu to priamo organista Michalko.