Žilina-Vlčince
kostol Sedembolestnej Panny Márie

27.II.2007

English.
V novinách asi pred rokom bol článok, že v Dóme sv. Martina v Bratislave sa bude stavať nový organ asi za
1 000 000 eur. Od priateľov som sa dozvedel zámer s akým sa má naložiť so starým organom. Údajne má byť rozobraný a postavený v nejakom novopostavenom kostole. Diskutovali sme o tom aký osud asi stihne tento organ. Záver bol takýto: Ak sa raz rozoberie a už nikdy sa nezloží. Jednoducho sa stratí. Takto sme diskutovali na stretnutí cez Vianočné sviatky.
    Uplynuli asi dva mesiace a v regionálnych novinách Žilinský večerník sa objavil článok, že s veľkou pravdepodobnosťou sa organ bude sťahovať do Žiliny na Vlčince. Celý článok si môžeš prečítať tu. Článok je skenovaný ak chceš vyššiu kvalitu tak si ho prečítaj tu. Ako to vyzerá v Dóme sv. Martina a ako to bude vyzerať v kostole na Vlčincoch si pozri tu, ak chceš lepšiu kvalitu tak si ho pozri tu.

V pravom hornom rohu je miestny dekan Stanislav Ďungel.

Zdroj: Žilinský večerník č.9 utorok 27.2.2007

V kostole na Vlčincoch som mal možnosť pár krát hrať. V kostole je dvojmanuálový syntezátor. Na domáce cvičenie veľmi vhodný. Na použitie v kostole veľmi nevhodný. Čudujem sa, že veriaci vôbec trpia na miesto organa nejaké elektronické pipátko, zvlášť ak je kostol je veľký až monumentálny a v kostole sa hrá na nástroji, ktorý je vhodný maximálne do nejakej malinkej kaplnky.
Veľmi prajem kostolu aby sa taký skvost ako je v Dóme sv. Martine dostal práve do Žiliny. Je to koncertný nástroj. Veriaci si zaslúžia počuť organový zvuk. Žiaden syntezátor nenahradí zvuk organa aj keď zvuk nie je generovaný ale ten je v organe uložený v podobe digitálnej nahrávky a ten je reprodukovaný. Problémom je však zaistiť kvalitnú reproduktorovú skriňu, ktorá dokáže reprodukovať takú šírku frekvencií ako to dokáže skutočný organ.
Organ v Dóme sv. Martina je mechanický, navyše obsahuje niečo ako posilňovač brzdy v aute. Toto zariadenie sa volá Barkerova pneumatická páka. Organista pôsobí malou silou na kláves a celú prácu prevezme za neho stlačený vzduch.
Veriacim teraz už len zostáva modliť sa aby získali taký nástroj.

27.II.2007